Zalety mydeł węglowych - węgiel aktywowany hit czy kit?
Googlując hasło "węgiel aktywny" (lub poprawniej aktywowany) niemalże na każdej stronie przeczytamy to samo:
"...stosowany w kosmetyce ma właściwości bakteriobójcze, oczyszczające, ściągające. Najzwyklejszy węgiel w pastylkach potrafi skutecznie oczyścić skórę, usunąć z niej nieczystości, nadmiar tłuszczu i toksyny. Węgiel oczyszcza również pory, poprawia koloryt skóry - wyrównuje go rozjaśniając przebarwienia. Wynika to z jego zdolności adsorbcji. Węgiel to najsilniejszy adsorbent naturalny..."
http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/kosmetyki/przepis-na-maseczke-z-wegla-aktywnego-dla-skory-tradzikowej-i-zanieczy_43243.html
Obecnie węgiel podbija rynek kosmetyczny, znajdziemy do przede wszystkim w preparatach oczyszczających, takich jak mydło, maseczki, peelingi enzymatyczne. I słusznie, bo jego działanie jest udowodnione, dlaczego więc nie czerpać pełnymi garściami z jego dobrodziejstw.
Z racji własnych zainteresowań będę namawiać do stosowania mydeł węglowych (a mydlarzy do stosowania węgla w mydle), przekonałam się na własnej skórze (i skórze użytkowników moich mydeł), że działa, dobrze działa i raz jeszcze działa - zmniejsza trądzik, przede wszystkim. Ale z racji działania antybakteryjnego daje mi poczucie naprawdę czystego ciała, szczególnie rąk.
Poza mydłami sprawdza się ponoć rewelacyjnie w domowych maseczkach, papka z węgla dosłownie chłonie brud, tłuszcz i zanieczyszczenia ze skóry. Dla uzyskania jeszcze lepszych efektów, przed nałożeniem papki, wykonaj parówkę na twarz. Dzięki temu otworzysz pory i uwolnisz toksyny. Najważniejsza jest regularność stosowania, jednorazowo nie osiągniemy spektakularnych efektów.
http://www.forumdermatologiczne.pl/wiadomosc/szerokie-zastosowanie-wegla-aktywnego-w-kosmetyce/20696
"Ponieważ węgiel wysusza skórę i może powodować podrażnienia, zrób wcześniej próbę uczuleniową. Przepis na maseczkę z węgla aktywnego
Składniki: pastylki węgla aktywnego, do wyboru: gęsty jogurt naturalny, glinka kosmetyczna, woda
Peeling do twarzy i ciała 10 porcji proszku zmieszaj dokładnie z czterema łyżkami oliwy z oliwek oraz łyżeczką miodu. Otrzymasz w ten sposób peeling do twarzy oraz ciała który oczyści skórę z zanieczyszczeń, wyrówna jej koloryt oraz zetrze martwy naskórek. Używaj raz w tygodniu pod prysznicem. Sposób na przetłuszczające się włosy Dodaj do szamponu proszek uzyskany z jednej tabletki lub kapsułki węgla aktywowanego i myj włosy taką mieszanką 2 razy w tygodniu. Włosy będą bardzo czyste, świeże i uniesione u nasady. Mogą być jednak wysuszone.
http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/kosmetyki/przepis-na-maseczke-z-wegla-aktywnego-dla-skory-tradzikowej-i-zanieczy_43243.html
Jako ciekawostkę podrzucam Wam link do tekstu pewnej mydlarki, która podpowiada jak wykonać wybielającą (!) pastę do zębów na bazie węgla. Już od kilku osób słyszałam o jej właściwościach i przymierzam się do pierwszych testów:
Nie każdy ma czas na kręcenie własnych maseczek i past. Ale każdy z nas bierze kąpiel ;) Dlaczego więc nie wykorzystać tego czasu na dokładne oczyszczanie? Jestem zdania, że dodatek węgla do mydła to rozwiązanie wspaniałe i nierozsądnym byłoby go nie wykorzystać.
A jak to zrobić w praktyce?
Węgiel stanowi w mydle wspaniały barwnik, wykorzystaj go do tworzenia wzorów (swirli) lub warstw, ewentualnie jeśli jeszcze nie doszłaś/doszedłeś do tego etapu, możesz barwić całą masę, na szaro lub czarno.
Polecam każdorazowo kupować węgiel w pyłku, czy to na wagę czy w kapsułkach (w aptece już od 5zł za pakowanie). Pył najlepiej rozpuszczać w olejach, grudki stosunkowo łatwo rozetrzeć (korzystaj z rękawiczek bo niestety barwi dość mocno skórę). Możesz dodawać go do fazy olejowej przed połączeniem z ługiem ale osobiście wolę dodawać go osobno do masy mydlanej już po połączeniu wodorotlenku z tłuszczami. Jest to bardzo proste i nie wpływa ani na szybkość gęstnienia masy, ani na dojrzewanie mydła. Spodziewaj się szarawej piany ;) Gorąco polecam, spróbuj raz a zakochasz się jak większość mydlarzy ;)